svatební cesta, svatební oznámení, svatební účesy, svatební doplňky, hudba a tanec, ohňostroj, svatební šaty, snubní a zásnubní prsteny, svatební obuv, ubytování a hotely, luxusní auta
E-shop E-shop

Partneři
Užitečné rady pro nevěsty


Svatební zvyky a tradice

Pojídání z jednoho talíře - novomanželé se vzájemně krmí z jednoho talíře. V některých restauracích mají tuto tradici dovedenou k dokonalosti - ve lžíci je vyvrtaná díra, navíc dávají novomanželům speciální skleničky, ze kterých téměř není možné se napít. Zvyk má ukázat, jak novomanželé budou společně zvládat životní nástrahy.


Únos nevěsty - tato tradice se rozšířila z Moravy. V průběhu hostiny má být nevěsta unesena a následně hledána ženichem. Pozor, tato akce může narušit společenskou atmosféru svatebního veselí, a proto by neměl ženich dlouho tápat.

Svatební koláčky - rozdávají se příbuzným, přátelům a sousedům a jsou zároveň pozvánkou na svatební hostinu. Koláčky by měli mít nejméně tři různé náplně a jsou považovány za vizitku kuchařského umění nevěsty.

Slzy -neudržíte se a budete při obřadu plakat? Nevadí, slzy přinášejí štěstí.

Přenášení přes práh - ženich přenáší nevěstu přes práh společného domova proto, aby tak ochránil domov před zlými duchy a zároveň poukázal na novou společnou cestu životem.

Loučení se svobodou - loučení se svobodou si dnes nenechá ujít žádný ženich. Vždyť svatba a svoboda se musí s kamarády řádně zapít. Kamarádi tady jsou také od toho, aby se podělili o „zaručené” rady do manželského života. Na loučení se svobodou, tak jak ho známe dnes, bývá většinou ženám vstup zakázán.

Koule na noze - jak jinak. Uvázaná koule charakterizuje vzájemné nastávající soužití. Nevěsta se pokouší řetěz přepilovat nebo vykoupit klíč.

Házení kytice - nevěsta stojí zády ke svatebčanům a hází kytici. Traduje se, že ta dívka, která kytici chytí se do roka vdá. Kytice by neměla upadnout, protože jedině tak zaručuje manželům štěstí.

Házení rýže - novomanželé bývají po svatebním obřadu zasypáni rýži – ta značí plodnost a bohaté potomstvo.

Před vstupem do restaurace - Vás přivítá personál, nabídne Vám přípitek a rozbije talíř, nevěsta s ženichem poté zametají střepy, které znamenají štěstí v životě a souhru novomanželů.

Co se traduje - dodnes se traduje, že nevěsta by měla mít v den svatby něco nového (symbol nového života), něco starého (např. rodinný šperk, závoj), něco vypůjčeného, nejlépe od nejbližší přítelkyně.

svatební cesta, svatební oznámení, svatební účesy, svatební doplňky, hudba a tanec, ohňostroj, svatební šaty, snubní a zásnubní prsteny, svatební obuv, ubytování a hotely, luxusní auta
vyrobil www.eltoro.cz